Z roku na rok rośnie areał upraw kukurydzy w naszym kraju. W 2024 roku było to aż 14 034 438,83 ha. To pokazuje, jak ważna jest wiedza w zakresie prawidłowej uprawy, która gwarantuje poprawę jakości i ilości plonów. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest wapnowanie przed siewem, kiedy je wykonać i dlaczego warto.
Na czym polega wapnowanie przed siewem?
Wapnowanie to jeden z podstawowych zabiegów agrotechnicznych, który polega na nawożeniu gleby preparatami zawierającymi ten składnik, w tym m.in. nawozami wapniowymi. Stosuje się je po to, aby regulować odczyn pH i dostosować go do potrzeb uprawianego gatunku. Nawozy wapniowe wykorzystywane są w procesie odkwaszania gleby i wybierane są również przy uprawie kukurydzy.
Po co stosuje się wapnowanie?
Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu stosuje się wapno przed siewem kukurydzy. Zabieg ten wykonuje się w celu jeszcze lepszego przygotowania gleby pod wysiew nasion. Dzięki nawozom wapniowym do gleby dostarczane są cenne składniki pokarmowe. Ponadto reguluje się odczyn pH gleby. W zależności od rodzaju kukurydzy powinien on wynosić od 5,5 do 7,0. W takim przypadku koniecznie należy zapoznać się z wymaganiami danego gatunku i przygotować glebę, aby zapewnić efektywny i zdrowy wzrost roślin.
Wapnowanie gleby ma również przełożenie na jeszcze lepsze przyswajanie innych cennych minerałów, w tym m.in. magnezu i fosforu. Są one ważne dla prawidłowej budowy systemu korzeniowego kukurydzy, w tym rozwoju w głąb. Skutkuje to lepszym wzrostem, zwiększoną odpornością na trudne warunki atmosferyczne i inne zagrożenia, a także lepszymi plonami pod kątem ich jakości i ilości.
Kiedy stosować wapnowanie przed siewem?
Oczywiście zabieg ten należy wykonać jeszcze przed siewem kukurydzy. Wapnowanie wiosenne daje satysfakcjonujące efekty, jednak powinno być przeprowadzane przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jakie wapno na wiosnę pod kukurydzę? Tu dobrze sprawdza się wapno węglowo-magnezowe lub wapno węglanowe.
Eksperci wskazują na to, że większą efektywność zabiegu uzyskuje się w ramach upraw stosowanych po żniwach. Można wykonać je m.in. przed podorywką w okresie jesiennym, co poprawia rozprowadzenie nawozu w całym podłożu. Za każdym razem dawkę nawozu i jego rodzaj dostosowuje się do potrzeb roślin i stanu uprawy.
Wapnowanie stosuje się niezależnie od takich nawozów, jak m.in. fosfor i azot. Należy jednak pamiętać o tym, aby zachować pomiędzy nimi kilka tygodni odstępu (optymalnie 4-6 tygodni). Czy warto przeprowadzić wapnowanie po kukurydzy? Co do zasady zabieg ten jest odradzany, jednak nie oznacza to, że nie można go wykonywać. Należy mieć jednak świadomość tego, że jego skuteczność będzie relatywnie niska.
Wybór wapna ma znaczenie
Na rynku dostępne są różnego rodzaju nawozy wapniowe. Jeżeli siana jest kukurydza na glebie o pH poniżej 5,5, to należy zastosować wapno z siarczanami magnezu, aby zneutralizować glin. Ten pierwiastek może toksycznie oddziaływać na rośliny. Przy doborze wapna trzeba wziąć pod uwagę jeszcze takie czynniki, jak m.in.:
- stopień rozdrobnienia nawozu;
- stopień wymieszania nawozu z glebą;
- aktywność skał węglanowych;
- rodzaj nawozów (np. tlenkowe, węglanowe).
Przykładowo nawozy tlenkowe charakteryzują się dużo szybszym działaniem. W przypadku lżejszych gleb rekomenduje się stosowanie nawozów węglanowych, które w dłuższej perspektywie będą oddawać składniki odżywcze do podłoża. Nawóz dobiera się w ten sposób, aby rekultywacja gleby była prawidłowa.
Jakie wapno pod kukurydzę wybrać? Bez dwóch zdań ma to bardzo duże znaczenie. Właśnie dlatego w ofercie firmy Scandagra jest szeroki wybór nawozów wapniowych. Różnią się one dokładnym składem, jednak wszystkie one gwarantują wysoką skuteczność działania i bezpieczeństwo. Do rekomendowanych przez specjalistów produktów należą m.in.: Dankalk wapno nawozowe, Dolomit Agrodol RO, Kreda Agrocarb 90M-KR Omya czy też Calcipril 110 KR.
Bibliografia:
- Hołubowicz-Kliza G., Wapnowanie gleb w Polsce, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Państwowy Instytut Wydawniczy, 2006
- Lipiński W., Wapnowanie gleby w uprawie kukurydzy, Kukurydza 2006/01, s. 42-44