Wielu rolników zastanawia się, co powinno być najpierw: obornik czy wapno? W tym artykule znajdują się najważniejsze informacje na ten temat. Czytelnik dowie się, w jakiej kolejności wykonywać zabiegi wapnowania gleby i nawożenia obornikiem oraz dlaczego zachowanie takiej kolejności jest tak ważne.
Kiedy obornik, a kiedy wapno zastosować na polu?
Co powinno być pierwsze? Zgodnie z przyjętą praktyką na początku wykonuje się wapnowanie gleby. To zabieg, który ma na celu zoptymalizowanie wskaźnika pH gleby. Oczywiście ten różni się w zależności od uprawianej rośliny, dlatego zabieg ten planuje się indywidualnie i dostosowuje ilość nawozu do konkretnej sytuacji. Warto poprzedzić to dokładną analizą struktury i właściwości gleby. Regulacja pH gleby wpływa korzystnie na dostępność składników odżywczych. Dopiero po osiągnięciu tego celu, powinno się przejść do nawożenia, w tym nawożenia obornikiem.
Dlaczego zachowanie odpowiedniej kolejności ma znaczenie?
Zachowanie wskazanej wcześniej kolejności jest bardzo ważne. Wcześniejsze wapnowanie sprawia, że składniki odżywcze z obornika są jeszcze bardziej dostępne i lepiej przyswajane przez rośliny. Jeżeli zostanie odwrócona kolejność, to rośliny będą miały trudności z odpowiednim zagospodarowaniem obornika. Przekłada się to na pogorszenie ich wzrostu oraz zwiększone ryzyko występowania chorób. Zastosowanie wapnowania i nawożenia obornikiem we właściwej kolejności to klucz do tego, aby zadbać o efektywny wzrost i zdrowie roślin, a także zapewnić sobie lepszą jakość i ilość plonów.
Przeciwwskazane jest również jednoczesne podawanie obornika i wapna w ramach jednego zabiegu. Jest to związane z tym, że mogą one się kanibalizować. Oznacza to, że wapno nie zintegruje się z glebą i nie poprawi jej pH, a obornik nie ulegnie przekształceniu w postać łatwo przyswajalną przez rośliny. W związku z tym nie będzie wymiernych efektów, pomimo nakładów finansowych i czasowych na przeprowadzenie zabiegu.
Jaki odstęp zachować pomiędzy tymi zabiegami?
Standardowo oba zabiegi nie powinny być przeprowadzane w bezpośrednim następstwie. Należy zachować bufor czasowy. Przyjmuje się, że powinien on wynosić 2-4 tygodnie, jednak zależy to m.in. od ilości zastosowanego wapna, typu gleby, rodzaju uprawy oraz panujących warunków atmosferycznych. Bufor czasowy potrzebny jest do tego, aby wapno mogło wniknąć w glebę, połączyć się z nią oraz wyregulować pH. Pod uwagę warto wziąć wiele czynników. Jednocześnie odradza się zbyt szybkie wykonanie obu zabiegów lub zachowanie zbyt dużego odstępu czasu. W obu przypadkach prowadzi to do zmniejszenia skuteczności tych zabiegów i czyni je mniej opłacalnymi.
Wapnowanie gleby – kiedy najlepiej to zrobić?
Wapnowanie gleby w Polsce przeprowadza się wiosną lub jesienią. Zależy to od stanu gleby, jej właściwości oraz planów rolnika związanych z siewem. W przypadku mocno kwasowej gleby warto zastosować wapno wiosną, dzięki czemu rośliny zyskają lepsze warunki do rozwoju.
Kiedy zastosować nawożenie obornikiem?
Po 2-4 tygodniach po wapnowaniu można skorzystać z obornika. To doskonały nawóz, który jest bogaty w organiczne składniki odżywcze. Dzięki nim rośliny lepiej wzrastają, co przekłada się na jakości ilość plonów. Najwięcej korzyści obserwuje się po uregulowaniu pH gleby, dlatego warto monitorować ten proces.
Wapnowanie gleby warto przeprowadzić z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów. Scandagra oferuje starannie wyselekcjonowane nawozy wapniowe. Wśród rekomendowanych preparatów znajdują się: Dankalk wapno nawozowe, Kreda Agrocarb 90M-KR Omya, Dolomit Agrodol RO czy też Nordkalk Magnesium.
Bibliografia:
- Gosek S., Nawożenie obornikiem i wapnowanie w płodozmianach, Agrochemia, 08/2000, s. 32-33.
- Jaworski R., Zimowe wapnowanie i nawożenie obornikiem, Poradnik Gospodarski 12/1991 t. 102, s. 7