Uprawa roślinna wiąże się z wieloma wyzwaniami. Roślinom zagrażają różnego rodzaju szkodniki, choroby oraz chwasty. Wśród tych ostatnich znajduje się chwastnica jednostronna. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest charakterystyka tego chwasta, jak on wygląda oraz jakie są sposoby jego zwalczania.
Czym jest chwastnica jednostronna?
Na początku warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie, co to jest chwastnica jednostronna. To chwast jednoroczny, który należy do rodziny wiechlinowatych. Stanowi jedno z zagrożeń dla upraw zbożowych i okopowych w Polsce. Najlepiej rozwija się na glebach wilgotnych. Ten jednoliścienny chwast charakteryzuje się dużą uciążliwością i wbrew pozorom nie jest łatwo się go pozbyć. Występuje na całym obszarze naszego kraju. Najczęściej atakuje uprawy kukurydzy oraz roślin okopowych. Nieco rzadziej obserwowana jest chwastnica jednostronna w jęczmieniu jarym i w innych zbożach jarych, jednak nie oznacza to, że są one wolne od tego zagrożenia.
Jak wygląda chwastnica jednostronna?
Chwasty w zbożu to powód do niepokoju. Stanowią one konkurencję dla roślin utrudniają im dostęp do składników odżywczych. Bardzo ważne jest umiejętne rozpoznanie zagrożenia, a następnie dobranie środka, dzięki któremu można je wyeliminować.
Jak wygląda chwastnica jednostronna? Roślina ta osiąga do 100 centymetrów wysokości. Charakteryzuje się jasnozielonymi i szerokimi liśćmi o wydłużonym kształcie. Do tego chwastnica posiada kwiatostany, które skierowane są w jedną stronę. To z nich uwalniają się nasiona chwastnicy jednostronnej, która bardzo szybko rozprzestrzenia się po całej uprawie. Ułatwiają to płytkie korzenie, dzięki czemu niepożądany chwast szybko adaptuje się do nowego miejsca.
Chwast o wysokiej konkurencyjności
Siewki chwastnicy jednostronnej najlepiej rozwijają się na wilgotnym podłożu, które jest bogate w składniki mineralne, w tym zwłaszcza w azot i wapń. Roślina ta ma wysokie wymagania cieplne i kiełkuje dopiero wtedy, gdy gleba osiąga temperaturę 10-15°C. Ze względu na swoją charakterystykę chwast ten stanowi duże zagrożenie dla upraw. Jest dla nich bardzo konkurencyjny, przez co zaburza uprawianym roślinom prawidłowe pobieranie składników odżywczych, związków mineralnych i wody.
Ze względu na swoją wysokość konkuruje również w walce o słońce. Chwastnica jednostronna w kukurydzy osiąga najwyższą wysokość. Próg szkodliwości tego gatunku osiąga się już przy sześciu sztukach na m2. Choć wydaje się to niewiele, to nawet tak niewielka liczba roślin może powodować wyraźne spadki plonowania osiągające nawet powyżej 5%.
Zwalczanie chwastnicy jednostronnej w zbożach
Jeżeli w uprawie zaobserwowano chwastnicę jednostronną, zwalczanie powinno nastąpić niezwłocznie. Wszystko po to, aby zredukować ewentualne straty. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do znacznego spadku plonowania, co przełoży się na pogorszenie wyników finansowych gospodarstwa rolnego.
Jaki oprysk na chwastnicę jednostronną? Wysokie efekty daje stosowania graminicydów. Aplikuje się je w postaci oprysku po wschodach chwasta, gdy ten znajduje się w fazie od dwóch liści do końca krzewienia. W przypadku zbóż wybiera się zazwyczaj środki zawierające takie substancje czynne jak: pinoksaden i fenoksaprop-P-etylu.
Zwalczanie chwastnicy jednostronnej w kukurydzy
Zwalczanie tego problematycznego chwasta w kukurydzy to wyzwanie dla wielu rolników. W końcu chwast ten atakuje głównie ten rodzaj upraw. Substancją czynną, stosowaną powschodowo jest m.in.: cykloksydym. Ponadto dobrym wyborem są herbicydy do zwalczania chwastów 1- i 2-liściennych, w tym m.in.:
- tembotrion,
- sulkotrion,
- mezotrion,
- nikosulfuron.
Odpowiednie zwalczanie chwastnicy jednostronnej w zbożach da dobre efekty. Ważne jednak, aby nie zwlekać i podjąć działania możliwie szybko. Wszelkie preparaty powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
Bibliografia:
- Anyszka Z., Uporczywa chwastnica jednostronna w korzeniowych, Warzywa, 08/2012, s. 48-50
- Praczyk T., Stachecki S., Chwastnica jednostronna – biologia, szkodliwość i zwalczanie, Ochrona roślin, 06/1994 t. 38, s. 8-10
- Pusz W., Chwastnica jednostronna, Mój Piękny Ogród, 06/2023, s. 52