Wielu rolników boryka się z problemem drutowców w uprawach. Te szkodniki są szczególnie niebezpieczne w uprawie kukurydzy i warzywa korzeniowych. Potrafią one wyrządzić duże szkody, żerując na korzeniach roślin, co prowadzi do osłabienia ich wzrostu i obumierania. Jak rozpoznać drutowce? Jak im zapobiegać oraz jakie środki ochrony roślin zastosować, żeby skutecznie je zwalczyć?
Drutowce to charakterystyczne larwy o sprężystym ciele
Drutowce to larwalne stadium chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Co ciekawe, obejmują one aż 10 tysięcy gatunków. Jak wyglądają drutowce? Mają wydłużone ciała, o brązowej lub czarnej barwie. Osiągają długość do 15 mm. Ich charakterystyczną cechą są odnóża, dzięki którym odbijają się wysoko i sprężyście, jeśli znajdą się na plecach.
Dlaczego drutowce są tak szkodliwe?
Drutowce w kukurydzy i innych roślinach na początku nie są tak dobrze widoczne. Dzieje się tak dlatego, że w pierwszych stadiach rozwoju larwa jest przezroczysta. Dopiero z czasem nabiera żółtobrązowego koloru. Larwy drutowca żyją w glebie, gdzie żerują na korzeniach roślin. Ich obecność prowadzi do zahamowania wzrostu plonów lub ich całkowitego obumarcia.
Objawy obecności drutowców w uprawach
Zwalczanie drutowca warto rozpocząć możliwie jak najszybciej. Jakie są pierwszy objawy jego ataku? Plony rosną słabiej, liście żółkną, a korzenie są widocznie uszkodzone. Często widać na nich ślady ugryzień lub wygryzione fragmenty. Jeśli larw w glebie jest dużo, rośliny mogą całkowicie obumrzeć, co prowadzi do strat. Szkodniki często niszczą też kiełkujące nasiona, w efekcie czego rośliny nie rosną jednakowo.
Jak zapobiegać drutowcom?
Chrząszcze sprężykowate składają jaja w wilgotnej, nieuprawianej ziemi. Dlatego regularne przekopywanie gruntu, zwłaszcza wiosną i jesienią (kiedy drutowce są najbardziej aktywne), jest jednym z kroków zapobiegawczych. Rolnicy i ogrodnicy powinni również kontrolować zachwaszczenie. To ono stanowi źródło pożywienia pokarmu dla dorosłych chrząszczy.
Test na drutowce. Szybka analiza
Badanie polega na pobraniu kilku próbek gleby z pola – najlepiej z głębokości 30 cm. Następnie należy przesiać ziemię i policzyć liczbę larw. Jeśli na powierzchni pojawią się co najmniej dwie larwy na metr kwadratowy, to istnieje zagrożenie dla roślin.
Oprysk na drutowce i inne metody zwalczania
Dobry środek insektycydowy na drutowce skutecznie pozbywa się szkodników. Jakie więc sposoby są najlepsze?
- Metody mechaniczne – czyli przynęty i pułapki. Regularne zbieranie i niszczenie larw, które trafiły do przynęt, nie jest jednak długofalową i najskuteczniejszą metodą.
- Chemiczne zwalczanie drutowców – odpowiedni preparat na pędraki i drutowce daje prawie 100% skuteczności. Jaki oprysk na drutowca? Warto sięgnąć po insektycydy kontaktowe lub systemiczne. A jak zwalczać drutowca? Często zaleca się stosowanie środków na 2-3 tygodnie przed planowanym siewem lub razem z siewem (zależnie od danego preparatu).
Preparaty chemiczne na drutowce – co powinny zawierać?
Bardzo często producenci oferują środek w formie granulatu na drutowce – insektycydy granulowane są bardzo skuteczne. Należy rozsypać je równomiernie na powierzchni gleby, a następnie wymieszać. Warto zwrócić uwagę na granulat, który zawiera substancje z grupy pyretroidów.
Kiedy pryskać na drutowca?
Insektycyd najlepiej zastosować 2-3 tygodnie przed siewem lub na wczesnym etapie wegetacji roślin. W ten sposób środek eliminuje larwy, zanim te zaatakują rośliny. Niektóre produkty aplikuje się też jednocześnie z siewem. Oprysk na drutowce w kukurydzy i innych roślinach należy stosować zgodnie z instrukcją, ponieważ często wymagana jest odpowiednia temperatura lub wilgotność.
BIBLIOGRAFIA:
- Boczek J., Nauka o szkodnikach roślin uprawnych, PWRiL Warszawa, 1988.
- Sądej W., Rozmysłowicz R., Populacje sprężykowatych Elateridae gleby płowej ukształtowane różnymi sposobami jej użytkowania., 2003.
- https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/ochrona-roslin/problem-ze-szkodnikami-glebowymi-zrob-odkrywke-glebowa,143934.html [dostęp: 03.02.2025 rok]