Groch to jedna z najpopularniejszych roślin strączkowych w Polsce. W samym 2023 roku powierzchnia jego upraw przekroczyła 118 tys. ha i w stosunku do lat poprzednich jest to tendencja wzrostowa. Warto więc zastanowić się, jakie chwasty występują w grochu i w jaki sposób je zwalczać.
Chwasty stanowią realne zagrożenie dla uprawy
Chwasty stanowią poważne zagrożenie dla każdej rośliny uprawnej. Nie inaczej jest w przypadku uprawy grochu. Dodatkowo gatunek ten ma dużą wrażliwość na chwasty pierwotne oraz tzw. zachwaszczenie wtórne. Brak reakcji ze strony rolnika może skutkować znacznym osłabieniem ilości i jakości plonów z uprawy, co przekłada się na straty finansowe. Warto temu zapobiegać, a jeżeli to się nie uda, to zastosować umiejętne zwalczanie chwastów w grochu dostosowane do fazy wzrostu roślin i bieżącej sytuacji na polu.
Podstawowe chwasty zagrażające uprawie grochu
Chwasty występujące w grochu dzieli się na gatunki jednoliścienne i dwuliścienne. Różnią się charakterystyką oraz szkodliwością. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane z nich.
Chwasty jednoliścienne w grochu
Największe zagrożenie dla grochu spośród gatunków chwastów jednoliściennych stanowią:
- perz właściwy (łac. Elymus repens L.) – chwast wieloletni, który konkuruje z grochem o składniki odżywcze oraz negatywnie wpływa na jego wzrost, charakteryzuje się wysoką szkodliwością i dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym;
- owies głuchy (łac. Avena fatua L.) – to gatunek jednoroczny, który cechuje się wysoką szkodliwością dla grochu, zabierając mu składniki odżywcze oraz ograniczając dostęp do światła słonecznego.
- chwastnica jednostronna (łac. Echinochloa crus-galli L.) – kolejny z groźnych chwastów, który zabiera wodę i składniki odżywcze, prowadząc do pogorszenia wzrostu grochu.
To trzy najpopularniejsze i jednocześnie najgroźniejsze obecnie chwasty jednoliścienne w grochu w Polsce.
Chwasty dwuliścienne w grochu
Zagrożeniem dla uprawy są również chwasty dwuliścienne. Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na:
- ostrożeń polny (łac. Cirsium arvense L.) – trudny do zwalczania wieloletni chwast;
- rumień polny (łac. Anthemis arvensis L.) – charakteryzuje się szybkim wzrostem, przez co ogranicza dostęp grochu do światła słonecznego;
- farbownik polny (łac. Anchusa arvensis L.) – kolejny z chwastów, który rośnie zdecydowanie szybciej od grochu i zabiera mu światło słoneczne;
- komosa biała (łac. Chenopodium album L.) – bardzo szkodliwy chwast, który może zagłuszyć uprawę grochu oraz zwiększać ryzyko inwazji mszyc.
Powyżej wskazano na cztery charakterystyczne chwasty dwuliścienne, które zagrażają uprawie grochu w Polsce. Oprócz nich dość często spotykane są również m.in. rdestówka powojowata (łac. Fallopia convolvulus L.) czy maruna bezwonna (łac. Tripleurospermum maritimum L.).
Jak zwalczać chwasty w grochu?
W przypadku tej uprawy rekomenduje się przedwschodowe zwalczanie chwastów. Dzięki temu redukuje się porażenie uprawy jeszcze przed przebiciem roślin ponad ziemię. Na tym etapie dużą skutecznością charakteryzuje się środek na chwasty w grochu zawierający w swoim składzie takie substancje czynne, jak m.in.: chlomazon i pendimetalina.
Jeżeli chwasty występują w późniejszej fazie rozwoju roślin, to można także stosować powschodowe zwalczanie chwastów w grochu. Herbicydy należy dostosować do danego gatunku chwastów, aby zagwarantować ich zwiększoną skuteczność. Za każdym razem oprysk na chwasty w grochu powschodowo powinien być wykonywany zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz z zachowaniem ostrożności.
Jeżeli rolnik chce poprawić swoje plony, to warto, aby zaopatrzył się w dedykowany preparat oprysk na chwasty dwuliścienne w grochu lub preparat do chwastów jednoliściennych. Scandagra oferuje szeroki wybór sprawdzonych herbicydów, które charakteryzują się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem stosowania.
Bibliografia:
- Dobrzański A., Zwalczanie chwastów w uprawie grochu i innych warzyw herbicydem. Proponit 720 EC, Owoce, Warzywa, Kwiaty, 2009/08, s. 32-33
- Szwejkowska B., Reakcja odmian grochu siewnego (Pisum sativum L.) na różne metody zwalczania chwastów, Acta Scientiarum Polonorum. Agricultura, 2006/05/01, s. 71-82