W uprawach zbóż w Polsce coraz częściej obserwuje się występowania łokasia garbatka. To szkodnik, który niezauważony w porę może doprowadzić do sporych strat. Wymaga to regularnego sprawdzania stanu upraw oraz reakcji wtedy, gdy stwierdzi się obecność tego chrząszcza. Oto charakterystyka gatunku, szkodliwość oraz inne ważne informacje na temat łokasia garbatka.
Łokaś garbatek – charakterystyka gatunku
Zgodnie z klasyfikacją łokaś garbatek to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, który żywi się roślinami. Dorosłe samce osiągają do 16 mm długości i 6 mm szerokości. To sprawia, że są widoczne gołym okiem, a ich obserwację ułatwia charakterystyczna czarna barwa z połyskiem. Ponadto łokaś garbatek ma pokrywę gładką i żeberkowaną, a na jego głowie zauważalne są niewielkie oczy.
Jak rozmnaża się łokaś garbatek?
Samice składają jaja w okresie letnim. Następnie w glebie znajdują się one przez około 2 tygodnie. Z jaj wylęgają się larwy, które rozpoczynają poszukiwanie pożywienia. Larwa łokasia garbatka osiąga do 25 mm długości i posiada trzy pary odnóży. Do tego przednia część larwy ma kolor kasztanowo-brązowy. Pozostała natomiast jest żółtawa lub biała. Kolejną cechą charakterystyczną tego chrząszcza jest spłaszczenie jego głowy. Te szkodniki zbóż żerują głównie w nocy, co utrudnia ich obserwacje.
Kolejną komplikacją dla rolnika jest fakt, że larwy prowadzą życie podziemne. Ich żerowanie może utrzymywać się przez wiele miesięcy, ponieważ przeobrażenie łokasia garbatka następuje dopiero wiosną.
Po czym poznać obecność tego szkodnika w zbożach?
Uszkodzenia roślin przez łokasia, mogą być poważne. Po czym poznać, że szkodnik ten występuje w uprawie? Chrząszcz łokaś garbatek najczęściej żeruje na pszenicy, jęczmieniu i życie. Zdecydowanie rzadziej spotyka się go w uprawach owsa. Wszystko dlatego, że preferuje kwiaty i miękkie ziarna zbóż. Larwy natomiast atakują tkanki liści i żerują na tkance miękiszowej. To sprawia, że szkodnik ten w każdym stadium swojego rozwoju stanowi realne zagrożenie dla upraw.
Obecność larw objawia się postrzępionymi liśćmi lub wyraźnym ich przerzedzeniem. Inne charakterystyczne objawy zaatakowania uprawy przez łokasia garbatka to m.in.: dziurki w glebie wokół roślin, podcięcie i przewrócenie roślin, pogorszenie i niszczenie plonów.
Szkodliwość łokasia garbatka
Niestety szkodliwość łokasia garbatka oceniana jest bardzo wysoko. Jest to związane z tym, że tylko jeden szkodnik jest w stanie uszkodzić nawet 25 pędów młodych zbóż. Przy większej liczebności chrząszcza obserwuje się poważne straty. Gatunek ten stanowi największe zagrożenie dla polskich upraw w okresie jesiennym oraz wiosną. To wtedy występuje jego zintensyfikowane żerowanie. Dodatkowym zagrożeniem jest to, że chrząszcz może być wektorem wielu chorób, w tym infekcji wirusowych. W praktyce oznacza to, że stanowi nie tylko zagrożenie pod kątem samodzielnego uszkadzania upraw, ale również może przyczynić się do rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób. Inwazje zdarzają się coraz częściej, dlatego warto wiedzieć, na czym polega zwalczanie łokasia garbatka.
Zwalczanie. Jak walczyć z łokasiem garbatkiem?
Obecnie rekomenduje się dwa sposoby walki z tym szkodnikiem. Zwalczanie łokasia garbatka odbywa się przy użyciu insektycydów oraz odpowiednio prowadzonych zabiegów agrarnych. Ze względu na występowanie larw szkodnika w glebie (nawet do 30 cm), należy stosować głęboką orkę oraz talerzowanie pożniwne. Dzięki temu mechanicznie niszczy się tego szkodnika w glebie.
Ponadto po zaobserwowaniu gatunku w uprawie, rekomenduje się zastosowanie dedykowanych insektycydów. Oprysk na łokasia garbatka największą skuteczność daje wieczorem, gdy wzrasta aktywność szkodników. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że preparat do nich dotrze. Za każdym razem tego typu zabieg powinien być prowadzony przy sprzyjających warunkach atmosferycznych oraz zgodnie z zaleceniami producenta produktu.
W ofercie Scandagra jest szeroki wybór środków owadobójczych, w tym insektycydów do zwalczania łokasia garbatka. Wśród nich znajdują się m.in.: Sparrow, czy Carnadine 200 SL.
Bibliografia:
- Boron M., Łokaś garbatek – nowy groźny szkodnik zbóż, Ochrona Roślin, 2003/47/11, s. 35
- Mrowczyński M., Wachowiak H, Łokaś garbatek – ważny szkodnik zbóż, Świat Zbóż. Biuletyn Informacyjny Krajowej Federacji Producentów Zbóż, 2005/01, s. 22