Rolnicy uprawiający zboża muszą zwracać uwagę na wiele potencjalnych zagrożeń. Wśród nich znajdują się chwasty jednoliścienne takie jak m.in. wyczyniec polny. W ostatnich latach obserwuje się jego powszechne występowanie. Niezwalczany może spustoszyć uprawę i znacznie ograniczyć wysokość plonów, powodując straty finansowe w gospodarstwie. Na czym polega zwalczanie wyczyńca polnego?
Czym jest wyczyniec polny?
Zgodnie z klasyfikacją wyczyniec polny to roślina jednoroczna ozima lub jara, będąca chwastem atakującym uprawy zbóż i warzyw. Doskonale odnajduje się przede wszystkim na glebach gliniastych, ciężkich, zwięzłych i rędzinach. Potrzebuje podłoża bogatego w składniki pokarmowe.
Chwast stanowi największe zagrożenie dla zbóż ozimych. Występowanie wyczyńca w uprawie pszenicy i innych gatunkach ozimych jest powszechne. Roślina może występować również w uprawach rzepaku ozimego czy roślin strączkowych. Wyczyniec polny jest wiatropylny, co sprzyja jego rozprzestrzenianiu się w uprawach. Walka z nim nie należy do najprostszych.
Jak wygląda wyczyniec polny?
Ten chwast ma charakterystyczny pokrój. Wysokość rozwiniętej rośliny dochodzi do około 70-80 centymetrów. Rozpozna się go po płaskich liściach, które mają podłużny i lancetowaty kształt, a także ostre brzegi. W pączku liście są zwinięte i wyraźnie żeberkowane. Ponadto posiada otwarte i nagie pochwy liściowe, które na najwyższych rzędach pędów są rozdęte i mogą mieć fioletowe przebarwienia. Wyczyniec polny posiada również walcowaty kwiatostan, który zwęża się w dwóch kierunkach, tworząc tzw. kłos pozorny.
Próg szkodliwości
Według szacunkowych danych każdego roku wyczyniec jest zwalczany na około 200 tysiącach hektarów upraw. Wskazuje to jak powszechny stanowi problem na plantacjach. Ponadto cechuje się relatywnie niskim progiem szkodliwości, który wynosi około 12-15 roślin na m². Taki poziom zachwaszczenia wystarczy, aby doszło do sporych strat w uprawie, które mogą sięgać ponad 5%. Jeżeli zwalczanie chwasta nastąpi zbyt późno, to wyczyniec może zagłuszyć zboże i doprowadzić do zniszczenia plonów.
Na czym polega zwalczanie wyczyńca polnego?
Walka z chwastami jednoliściennymi ma złożony charakter. Polega nie tylko na stosowaniu dedykowanych preparatów herbicydowych, ale również na wykonywaniu określonych prac agrotechnicznych. Wszystko po to, aby skutecznie pozbyć się chwastów z uprawy i zagwarantować zbożom prawidłowe warunki do wzrostu. Już w ramach profilaktyki rekomenduje się stosowanie płodozmianu, co poprawia strukturę gleby i ogranicza w niej rozwój chwastów. Oczywiście nie zawsze daje to stuprocentowe efekty. Kolejnym czynnikiem wspierającym walkę z tym chwastem jest opóźnienie terminu siewu pszenicy ozimej.
Czym zwalczyć wyczyńca? Stosuje się mieszanki herbicydów, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie. Zabieg chwastobójczy przeciwko wyczyńcowi polnemu w pszenicy można przeprowadzić przy użyciu takich substancji aktywnych, jak m.in.:
- flufenacet,
- diflufenikan,
- pinoksaden,
- chlorotoluron,
- piroksulam,
- mezosulfuron metylowy,
- pendimetalina,
- fenoksaprop-P etylu,
- prosulfokarb.
Można kupić gotowy środek w sklepie lub zdecydować się na przygotowanie mieszaniny we własnym zakresie. Ponadto dobrą skuteczność dają: pochodne mocznika, inhibitory syntazy acetylomleczanowej (ALS) oraz inhibitory karboksylazy acetyl koenzymu A (ACCazy). Opryski na chwasty jednoliścienne wykonuje się zarówno wiosną, jak i jesienią w zależności od sytuacji na polu i potrzeb rolnika.
Środki chwastobójcze z oferty Scandagra
Jak zwalczyć wyczyńca polnego? Nasi eksperci przygotowali propozycje programów ochrony w oparciu o wysokiej jakości środki chwastobójcze. Wśród nich znajdują się preparaty przeznaczone do neutralizacji chwastów jednoliściennych, w tym wyczyńca. Do rekomendowanych produktów należą m.in.: Elipris, Expert Met 56 WG, Shelter 500 SC.
Bibliografia:
- Landschreiber M., Schleich-Saidfar C., Henne U., Wyczyniec polny – lokalnie trudny przeciwnik, Top Agrar Polska 10/2018, s. 64-67.
- Paradowski A., Nowe zagrożenie w zbożach – wyczyniec polny, Agrotechnika. Poradnik Rolnika 3/2004, s. 16-17.
- Tyszka M., Wyczyniec polny – narastający problem, Farmer 2/2019, s. 70-71.