Efektywna finansowo uprawa pszenicy wymaga wykonywania szeregu zabiegów, których celem jest zwiększenie odporności pszenicy oraz poprawienie jakości plonów. Jednym z nich jest zabieg T2 wykonywany w fazie liścia flagowego. Dowiedz się, na czym on polega oraz kiedy warto go przeprowadzić.
Czym jest zabieg T2 w pszenicy?
Zabieg T2 w pszenicy ozimej ma na celu zwiększenie ochrony górnych liści zboża przed szkodliwymi chorobami grzybowymi. Wykonuje się go jeszcze przed zakończeniem działania środków wykorzystanych przy zabiegu T1. Specjalny preparat ochronny nie tylko zabezpiecza liście przed grzybami poprzez barierę ochronną na powierzchni asymilacyjnej, ale również wyraźnie wpływa na poprawę procesu fotosyntezy. Przekłada się to na przyspieszony i prawidłowy wzrost roślin. W dłuższej perspektywie skutkuje to lepszym plonowaniem.
Dlaczego warto przeprowadzić zabieg T2 w uprawie pszenicy?
Każde prace związane z uprawą zboża powinny być podyktowane określonymi korzyściami. Pod uwagę bierze się przede wszystkim stopień ochrony roślin oraz poprawę jakości i ilości plonów. Właśnie dlatego należy starannie dobierać środki do zabiegu T2 w pszenicy.
Podstawowym zadaniem tego zabiegu jest zwiększenie ochrony zboża przed działaniem szkodliwych czynników chorobotwórczych, w tym grzybów. Szczególnie wskazane jest to w przypadku trudnych warunków pogodowych, w tym dużych opadów atmosferycznych i podwyższonej wilgotności powietrza. To one w połączeniu z dodatnimi temperaturami stwarzają idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. W takiej sytuacji warto wiedzieć, co na T2 w pszenicy wybrać, aby zapewnić sobie wysoką skuteczność zabiegu.
Na jakie choroby działa zabieg T2?
Starannie dobrany, a następnie zaaplikowany fungicyd na T2 w pszenicy daje wymierne efekty. Zabieg ten zabezpiecza zboże przed takimi chorobami, jak m.in.:
- rdza brunatna pszenicy;
- brunatna plamistość liści;
- septorioza paskowana liści;
- rdza żółta;
- mączniak prawdziwy zbóż i traw.
To one należą do powszechnie występujących chorób grzybowych pszenicy w polskich warunkach. Zbagatelizowane mogą prowadzić do poważnych strat finansowych na skutek pogorszenia jakości i ilości plonów.
W jakiej fazie wzrostu zboża wykonuje się zabieg T2?
Wpływ na skuteczność poszczególnych zabiegów i prac agrarnych ma m.in., to kiedy są one przeprowadzane. Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej T2 w technologii trzyzabiegowej daje największą skuteczność w fazie BBCH 37-49. Jeżeli z różnych przyczyn rolnik decyduje się na zastosowanie metody dwuzabiegowej, to wówczas T2 można przeprowadzić w fazach BBCH 42-51, jednak jeszcze wtedy, gdy działają środki wykorzystane przy zabiegu T1. Dokładny termin zależy m.in. od warunków pogodowych oraz indywidualnie przyjętej strategii przez danego rolnika.
Co do zasady oprysk T2 w pszenicy przeprowadza się od początku rozwoju liścia flagowego aż do momentu grubienia pochwy liściowej liścia flagowego.
Dobór fungicydu do zabiegu. Jaki środek na T2 w pszenicy wybrać?
Eksperci rekomendują preparaty wieloskładnikowe, które wykazują uniwersalne działanie i wzajemnie się uzupełniają. Dzięki temu aplikowany preparat jest skuteczny w walce z wieloma chorobami.
Co na zabieg T2 w pszenicy? Dobrym wyborem będą środki ochronne zawierające takie substancja aktywne jak m.in.: SDHI, karboksyamidy, strobiluryny, ftalany, morfoliny, ketoaminy, triazole, ortofenyloamidy czy też fenyloacetamidy. Dużą popularnością wśród rolników cieszą się połączenia triazoli z strobilurynami. Pierwsze z tych substancji eliminują grzyby bezpośrednio na liściu, a drugie zabezpieczają go przed nawrotem grzybów.
Scandagra oferuje preparaty od renomowanych dostawców. Produkty te charakteryzują się dobrym składem i skutecznym działaniem. Warto zapoznać się z ofertą dystrybuowanych fungicydów, w tym m.in., Laiba 250 SC, Pabi 300 EC, Broteas 250 EC, Daxur i innymi.
Bibliografia:
- Glazek M., Zabieg T2 decyduje o zdrowiu roślin, Nowoczesna Uprawa, 04/2017, s. 18-23
- Horoszkiewicz-Janka J., Korbas M., Zabieg T2 w zbożach, Agrotechnika. Poradnik Rolnika 04/2013, s. 13-16
- Konieczny W., Zabieg T2 – ochrona górnych liści, Farmer 05/2019, s. 46-50